Nakon Miljenka Jergovića, iduće autorsko vođenje kroz izložbu iz segmenta "Iz muškog ugla sa ..." se družimo sa Muharemom Bazduljem.
Muharem Bazdulj je pisac, kolumnista, prevodilac i jedan je od najpoznatijih književnika mlađe generacije našeg govornog područja. Rođen je u Travniku, studirao u Sarajevu, živi u Beogradu, a objavljuje i piše u mnogim časopisima i listovima bivše Jugoslavije, čime i pokazuje da, kako je jednom rekao, nikada nije bio sputan fizičkim i geografskim barijerama. Njegova nesputanost, auteničnost i stvaralačka svestranost donela mu je epitet “najhrabrijeg južnoslovenskog intelektualca”.
U fokusu njegovog tumačenja izložbe „Percepcije: Cvijet je najljepši kad je neubran“ Bazdulj će govoriti o dvije teme: prva se tiče roda i feminizma i polazi od pitanja "Ko ima pravo na govor" odnosno na izražavanje. Kroz dugi niz vijekova, to su pravo uglavnom dominantno imali muškarci i otuda je istorija umjetnosti toliko "rodno neravnopravna". Ipak, i kad su se izborile za "pravo na govor", ženskom stvaralaštvu se često olako oduzimala "aura univerzalnosti" koja se kod muškog često podrazumjeva. Umjetnost, koja je univerzalna, stvaraju žene, a jedan partikularan njen doživljaj, iz muškog ugla, artikulišu muškarci. Drugi motiv se tiče korespondencije na nivou ideja i umjetničke prakse između britanskih i naših umjetnica i na koji način radovi nastali na velikoj geografskoj ili čak i vremenskoj udaljenosti plodotvorno vode dijalog.