U vremenu kada se nezavisni mediji suočavaju s brojnim izazovima, od komercijalizacije sadržaja do ograničenih dostupnih informacija i ograničenih resursa za istraživačko novinarstvo, podrška programa poput Western Balkans Media for Change je neophodna za podršku nezavisnog novinarstva i očuvanje kritičkog glasa u društvu. Ovakvi programi omogućavaju novinarima i novinarkama da istražuju važne teme bez pritisaka, doprinose medijskom pluralizmu i jačaju ulogu medija kao korektiva vlasti i društvenih nepravdi.
Podrška programa Western Balkans Media for Change omogućila je našoj medijskoj kući da osnaži redakciju, unaprijedi kvalitet sadržaja i proširi domet publike. Zahvaljujući podršci, realizovali smo projekat Diversity is a virtue: Multimedia web and radio content for underrepresented audience, koji nam je donio nove mogućnosti komunikacije s čitateljima/kama i građanima/kama, ali i inovativne načine tematiziranja društveno važnih problema. Realizacijom projekta smo dobili priliku da istražujemo teme koje su od suštinskog značaja za društvo, ali koje najčešće nisu tržišno atraktivne.
Posebno smo ponosni na istraživačku temu Koliko košta život: Teška stvarnost onkoloških pacijenata bez pristupa citostaticima, koja se fokusirala na žene oboljele od karcinoma dojke i izazove s kojima se suočavaju u zdravstvenom sistemu. Ova tema je izazvala snažan odjek u javnosti, a kao rezultat, nadležni organi su reagirali i riješili problem sa snabdijevanjem citostaticima u Kantonu Sarajevo.
Pored toga, sarađivali smo i sa mladom populacijom i istraživali uslove života u studentskim domovima, čime smo dali glas mladima i omogućili im da izraze svoje stavove.
Istraživačke teme smo obradili kroz multimedijalni i cross-media pristup. Svaku istraživačku temu pratili su i podcast serijal Podcast S, koji je objavljivan na YouTube-u, kao i u skraćenim formatima Reels i Shorts, prilagođenim trendovima na društvenim mrežama.
Unutar radijskog programa, pokrenuli smo emisiju Moja Play Lista, koja je dala priliku različitim generacijama, LGBTIQ+ i drugim nedovoljno zastupljenim zajednicama, da kreiraju i podijele svoje muzičke liste. Ove liste su emitovane na Radio Sarajevo 90,2 MHz, a svaku je pratio tekstualni osvrt muzičkog urednika, što je dodatno obogatilo format emisije.
Osim finansijske pomoći, Western Balkans Media for Change nam je omogućio stručne radionice i mentorstvo, što je značajno doprinijelo profesionalnom razvoju naših novinara i novinarki. Kroz rad na projektu:
- Ojačali smo našu digitalnu strategiju i proširili prisustvo na društvenim mrežama.
- Povećali smo interakciju s publikom, što se direktno odrazilo na rast čitanosti i angažmana.
- Razvili smo i lansirali nove formate sadržaja poput podcasta i multimedijalnih priča, čime smo postali relevantniji u digitalnom okruženju.
- Uspjeli smo održati stabilnost čitanosti u periodima oscilacija, što je ranije bio izazov za naš medij.
Ova podrška nam je omogućila i uključivanje novih alata za angažovanje publike, poput ECR alata (Engaged Citizens Reporting) i web anketa, koji su omogućili da građani i građanke direktno učestvuju u kreiranju medijskog sadržaja. Time smo dodatno ojačali našu ulogu kao nezavisnog i odgovornog medija koji sluša glas svoje publike.
Radio Sarajevo je jedan od vodećih nezavisnih medija u Bosni i Hercegovini, koji u svom vlasništvu ima web portal i radio stanicu, a aktivno djeluje i na društvenim mrežama, gdje ostvaruje veliki utjecaj. Naš portal je drugi najčitaniji portal u BiH, s dugogodišnjom stabilnom pozicijom, što je posebno važno u medijskom okruženju koje karakterišu česte oscilacije u čitanosti.
Podrška Programa bila je ključna za daljnji razvoj naše digitalne strategije, diversifikaciju sadržaja i jačanje interakcije s publikom. Zahvaljujući tome, Radio Sarajevo je dodatno učvrstilo svoju poziciju kao medij koji promoviše profesionalno, kvalitetno i društveno odgovorno novinarstvo. U vremenu kada su dezinformacije i senzacionalizam sveprisutni, nezavisni mediji igraju ključnu ulogu u očuvanju profesionalnog i etičkog novinarstva. Podrška ovakvih programa nije samo pomoć medijima – ona je ulaganje u demokratsko društvo, slobodu govora i pravo građana i građanki na tačne i pouzdane informacije.
Nastavljamo dalje s istom misijom – da budemo glas onih koji se rijetko čuju i da kroz medijski prostor otvaramo važne teme koje mijenjaju društvo nabolje.
Dina Softić, novinarka, Radio Sarajevo